بیماریهای آمیزشی

بیماریهای آمیزشی - کلیات بیماریهای آمیزشی - کلیات
بیماریهائیکه از طریق روابط جنسی منتقل می شوند تحت عنوان بیماریهای آمیزشی یا Sexually Transmitted Disease (STD) نامیده می شوند. بیماری آمیزشی می توانند از طریق کلیۀ طرق آمیزش منتقل شود. برای بیماریهای آمیزشی دو نوع پیشگیری متصور است: پیشگیری اولیه که از طریق آموزش می باشد و پیشگیری ثانویه که از طریق تشخیص به موقع و درمان مناسب شخص مبتلا است که از گسترش آن در جامعه جلوگیری می کند.
ادامه مطلب
سیفیلیس – نام آشنای دیرین ولی تازه سیفیلیس – نام آشنای دیرین ولی تازه
سیفیلیس (Syphilis) یک بیماری بشدت مسری است که راه اصلی انتقال آن تماس جنسی می باشد و جزو بیماریهای آمیزشی طبقه بندی می شود. آن از طریق کلیه طرق روابط جنسی قابل انتقال است. این بیماری ار طریق تماس بدنی طولانی مدت بدون رابطه جنسی نیز قابل انتقال است. مشخصه اصلی سیفیلیس وجود یک زخم در ناحیه تناسلی است و انتقال این بیماری اگر چه از طریق همین زخمها است ولی اکثر این زخمها تشخیص داده نمی شوند. اغلب فرد
ادامه مطلب
بیماریهای آمیزشی در خانمهای حامله بیماریهای آمیزشی در خانمهای حامله
امروزه در بعضی جوامع از شیوع بیماریهای آمیزشی کاسته شده و در تعدادی دیگر از جوامع میزان شیوع آنها رو به فزونی گذاشته است. ضمناً نوع بیماریهای آمیزشی شایع نیز تغییر کرده و انواع خطرناکتر شیوع پیدا کرده اند. بیماریهای آمیزشی (Sexually Transmitted Disease = STD) علاوه از خطرات و عوارض در مردان و خانمهای غیر حامله، یک تهدید بالقوه برای خانمهای حامله (Pregnant Women) و جنین آنها محسوب می شود.
ادامه مطلب
بهداشت جنسی در تعطیلات بهداشت جنسی در تعطیلات
تعطیلات در کشور ما بخصوص تعطیلات عید نوروز مترادف با مسافرت است و مسافرتهای عید نوروز معمولاً طولانی مدت هستند. بسیاری در طول سال برای مسافرت در ایام نوروز برنامه ریزی می کنند. مسافرت همیشه مترادف با تفریح و سرگرمی نیست و گاها نتیجه فاجعه بار به همراه دارد که از آن جمله می توان به تصادفات و معلولیت و مرگ و میر ناشی از آن اشاره کرد.
ادامه مطلب
تستهای تشخیصی اچ آی وی تستهای تشخیصی اچ آی وی
اچ آی وی نام یک ویروسی است که سرانجام منجر به بیماری ایدز AIDS شده و سبب مرگ بیمار می شود. لفظ اچ آی وی یک اصطلاح استرس آور است و در بسیاری از موارد افراد در معرض این ویروس تمام سعی و تلاش خود را می کنند که از ابتلا یا عدم ابتلا به این ویروس اطمینان حاصل کنند.
ادامه مطلب
پیشگیری اورژانس از اچ آی وی پیشگیری اورژانس از اچ آی وی
(اگر در معرض ویروس اچ آی وی قرار گرفتیم برای پیشگیری از ابتلا چکار کنیم؟) پیشگیری بعد از مواجه عبارت از اقداماتی است که فرد بلافاصله پس از مواجه شده با ویروس اچ آی وی HIV انجام می دهد تا خطر ابتلا به آن کاهش یابد. آن عبارت از مصرف یک عده داروهائی است که از تکثیر ویروس و منتشر شدن آن در بدن جلوگیری می کند.
ادامه مطلب
اچ آی وی – ایدز - کلیات اچ آی وی – ایدز - کلیات
اچ آی وی نام یک بیماری نیست بلکه مخفف کلمات Human Immunodeficiency Virus می باشد. این ویروس است که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار داده و سبب نقص در سیستم ایمنی می شود و در نهایت ایجاد بیماری ایدز AIDS می کند که مخفف کلماتAcquired Immunodeficiency Syndrome می باشد.ابتلا به ویروس اچ آی وی جنبه های بسیار وسیعی دارد و تمام موارد آنرا نمی توان در یک مقاله خلاصه کرد.
ادامه مطلب
ویروس تبخال نوع 8 – عامل سرطان کاپوزی ویروس تبخال نوع 8 – عامل سرطان کاپوزی
بیش از 100 نوع ویروس تبخال (Herpesvirus) وجود دارند. این ویروسها بعلت ساختمان DND خاص که دارند وقتی وارد بدن میزبان شده و در سلولها لانه گزینی کنند، سالها آنجا باقی مانده و سبب عفونت میزبان می شوند. از این 100 نوع فقط 8 نوع سبب عفونت انسان می شوند. در علم ویروس شناسی، ویروسها به خانواده های مختلف تقسیم بندی می شوند. کلا ویروسهای تبخال یک خانواده مخصوص به خود بنام خانواده ویروس تبخال (Herpesvirine
ادامه مطلب
هپاتیت به عنوان یک بیماری آمیزشی در خانمهای حامله هپاتیت به عنوان یک بیماری آمیزشی در خانمهای حامله
بیماریهای آمیزشی یا مقاربتی می توانند خانمهائی که حامله هستند را مثل خانمهای غیر حامله گرفتار کنند. خانمهای حامله باید از پزشک معالج خود بخواهند آنها را از نظر وجود بیماریهای آمیزشی بررسی کنند چون تعدادی از پزشکان بطور روتین اینکار را انجام نمی دهند. حاملگی سبب حفاظت مادر و جنین از ابتلا به بیماریهای آمیزشی نمی شود. بسیاری از بیماریهای آمیزشی یا خاموش هستند و یا علامت ندارند، بنابراین خانم حامله ن
ادامه مطلب
هپاتیت C به عنوان یک بیماری آمیزشی هپاتیت C به عنوان یک بیماری آمیزشی
هپاتیت یک بیماری ویروسی است که دارای انواع مختلف می باشد. هپاتیت C یک بیماری خطرناک است و علت مهم بیماری مزمن کبدی در سرتاسر جهان می باشد. شایعترین روش انتقال ویروس هپاتیت C استفاده از سرنگهای مشترک در معتادان و بدنبال آن رابطه جنسی است. تخمین زده می شود که حدود 25-15 درصد موارد هپاتیت C ناشی از روابط جنسی باشند.
ادامه مطلب
هپاتیت B به عنوان یک بیماری آمیزشی هپاتیت B به عنوان یک بیماری آمیزشی
هپاتیت یک بیماری ویروسی است که از طرق مختلف می تواند به افراد سالم منتقل شود. یکی از راههای مهم انتقال هپاتیت B رابطه جنسی است. بیماریهائیکه از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند، تحت عنوان بیماریهای آمیزشی یا بیماریهای مقاربتی طبقه بندی می شوند.
ادامه مطلب
هپاتیت A به عنوان یک بیماری آمیزشی هپاتیت A به عنوان یک بیماری آمیزشی
هپاتیت یک بیماری ویروسی است که از طرق مختلف مثل مصرف غذای آلوده، استفاده از سرنگهای آلوده، فراورده های خونی آلوده، وسایل دندانپزشکی آلوده و غیره منتقل می شود. یکی از راههای مهم انتقال هپاتیت رابطه جنسی است. بیماریهائیکه از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند، تحت عنوان بیماریهای آمیزشی یا بیماریهای مقاربتی طبقه بندی می شوند.
ادامه مطلب
وجود خون در مایع منی وجود خون در مایع منی
وجود خون در مایع منی (Hematospermia) اکثراً علل خوش خیم دارد ولی علی رغم آن سبب نگرانیهای شدید فرد مبتلا می شود. درست است که وجود خون در مایع منی اکثراً خوش خیم است ولی باید آنرا جدی گرفت چون می تواند نشان از وجود یک بیماری خطیر مثل سرطان پروستات و کیسه های منوی باشد.
ادامه مطلب
تبخال تناسلی و حاملگی تبخال تناسلی و حاملگی
تبخال تناسلی (Genital Herpes) جزو بیماریهای آمیزشی (Sexually Transmitted Disease) محسوب می شود و اگر نوزادی به آن مبتلا شود عواقب وخیم در انتظار وی خواهد بود. عامل این بیماری ویروس بخصوصی به اسم Herpes Simplex Virus (HSV) می باشد که دارای نوع 1 و نوع 2 می باشد.
ادامه مطلب
تشخیص تبخال تناسلی تشخیص تبخال تناسلی
تبخال تناسلی (Genital Herpes) جزو بیماریهای آمیزشی محسوب می شود. این یک بیماری ویروسی است. تبخال تناسلی دارای دو نوع ویروس می باشد: نوع 1 و نوع 2 که به ترتیب با HSV-1 و HSV-2 نشان داده می شوند. بیشتر موارد تبخال تناسلی با ویروس نوع 2 ایجاد می شوند. این بیماری بسیار شایع است. از هر 16 نفر 49-14 ساله یک نفر آن آلوده به ویروس نوع 2 می باشد.
ادامه مطلب
تبخال تناسلی تبخال تناسلی
تبخال تناسلی (Genital Herpes) یک بیماری قابل انتقال از طریق رابطه جنسی است، عامل آن ویروس تبخال یا هرپس سیمپلکس (Herpes Simplex) است که دارای دو نوع 1 و 2 می باشد. اکثر افرادیکه به این ویروس آلوده هستند دارای علائم نمی باشند و تحت شرایط خاصی این بیماری در آنها علامت دار می شود. مهمترین علامت آن تجمعی از طاولها در ناحیه تناسلی و یا در اطراف مقعد می باشد. این طاولها می ترکند و جای آنها زخمهای
ادامه مطلب

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر صفری نژاد است و استفاده از مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد ©