مطالب آموزشی

بیماریهای آمیزشیبیماریهای آمیزشی
بیماریهائیکه از طریق روابط جنسی منتقل می شوند تحت عنوان بیماریهای آمیزشی یا Sexually Transmitted Disease (STD) نامیده می شوند. بیماری آمیزشی می توانند از طریق کلیۀ طرق آمیزش منتقل شود. برای بیماریهای آمیزشی دو نوع پیشگیری متصور است: پیشگیری اولیه که از طریق آموزش می باشد و پیشگیری ثانویه که از طریق تشخیص به موقع و درمان مناسب شخص مبتلا است که از گسترش آن در جامعه جلوگیری می کند.
ادامه مطلب
کلیاتکلیات
امروزه طرز انتشار و انواع بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی با دو دهه قبل متفاوت بوده و خطرناکتر شده اند. اکنون در بسیاری از جوامع زگیل تناسلی که نام ویروس عامل آن HPV است شایعترین بیماری منتقله از راه تماس جنسی می باشد و متاسفانه در جامعه ما نیز شیوع پیدا کرده است. این ویروس می تواند عامل ایجاد انواع مختلف سرطانها هم در مرد و هم در زن باشد. در این بخش کلیات مربوط به این بیماری آورده شده اند.
ادامه مطلب
پیشگیریپیشگیری
در علم پزشکی پیشگیری بهتر از درمان است. این جمله بشدت در مورد بیماری زگیل تناسلی صدق می کند. خانمها در این میان اکثراً قربانیان بیگناه هستند و باید بشدت مراقب باشند که مبتلاء به این بیماری نشوند. هرگز گول این جمله "که تو تنها شریک جنسی من هستی" را نخورید و قبل از ازواج از عدم ابتلاء همسر آینده به زگیل تناسلی اطمینان حاصل کنید.
ادامه مطلب
درماندرمان
ویروس زگیل تناسلی یا همان HPV درمان اختصاصی ندارد ولی اگر بدرستی مسیر طی شود و فرد مبتلا روش درست درمانی را انتخاب کند، در بیش از 80 درصد موارد تا دو سال این ویروس از بدن فرد مبتلا خارج خواهد شد. مطالب مربوط به روشهای درمان زگیل تناسلی در این بخش توضیح داده شده اند.
ادامه مطلب
زگیل تناسلی در زنانزگیل تناسلی در زنان
بیماری زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است و در این میان گرفتاری خانمها به این بیماری بسیار پیچیده است. اکثر خانمهای مبتلاء به این بیماری بیگناه به آن گرفتار شده اند و گرفتاری ما بین خانمهای متأهل بیشتر است، جون رابطۀ قبل از ازدواج در دختران خیلی کمتر از پسران می باشد. در این بخش به تفصیل از چگونگی این بیماری در خانمها صحبت خواهد شد.
ادامه مطلب
زگیل تناسلی در حاملگیزگیل تناسلی در حاملگی
کلاً مبحث بیماریهای منتقله از راه رابطۀ جنسی در خانمهای حامله یک مبحث بزرگ و دارای اهمیت بسیار است. اینکه عامل بیماری از جفت عبور کرده و جنین را آلوده می کند یا نه از اهمیت زیادی برخوردار است. مبحث بعدی این است که آیا احتمال گرفتاری نوزاد موقع زایمان وجود دارد یا نه و کدام اعضاء بدن ممکن است گرفتار شوند؟ در این قسمت چگونگی فرایند بارداری و زگیل تناسلی و مطالب مربوطه به تفصیل توضیح داده شده اند.
ادامه مطلب
سرطانها و زگیل تناسلیسرطانها و زگیل تناسلی
اهمیت زگیل تناسلی در این است که ویروس عامل آن یعنی HPV سبب ایجاد سرطانهای خطرناک هم در مردان و هم در زنان می باشد. اینکه خطر این ویروس در زنها بیشتر از مردها می باشد، صحیح نیست. یکی از مهمترین سرطانهای وابسته به این ویروس سرطان دهانۀ رحم است. در این بخش ارتباط ویروس زگیل تناسلی با بعضی از انواع سرطان در مردان و زنان توضیح داده شده اند.
ادامه مطلب
اپیدمیولوژیاپیدمیولوژی
اپیدمی یک اصطلاح علمی است که در آن از میزان شیوع و بروز یک بیماری در جامعه صحبت می شود. اگر میزان شیوع یک بیماری از حد مشخصی در جامعه بیشتر شود می گویند که آن بیماری در جامعه اپیدمی پیدا کرده است. متأسفانه در 10 سال گذشته میزان شیوع این بیماری که ویروس آن عامل تعدادی از سرطانهای خطرناک است در جامعۀ ما زیاد شده است. در این بخش اپیدمیولوژی یا میزان شیوع زگیل تناسلی توضیح داده شده اند.
ادامه مطلب
تشخیصتشخیص
اساس درمان موفقیت آمیز بیماری زگیل تناسلی تشخیص صحیح و دقیق آن است. بهترین روش تشخیصی این بیماری روش PCR است. آزمایشگاه مربوطه باید هم وسایل و هم پرسنل متبحر جهت نمونه برداری و انجام این آزمایش را داشته باشد. متأسفانه اطلاعات تعدادی از آزمایشگاهها آنقدر اندک است که حتی روش نمونه برداری در این بیماری را نمی دانند و اقدام به برش جراحی زگیل می کنند که ممنوع است.
ادامه مطلب
نکات مهمنکات مهم
مبحث بیماری زگیل تناسلی آنقدر وسیع است که حتی فقط توضیح مطالب مهم در شبکه های اجتماعی و اینترنت نا ممکن است و حجم عظیم مطالب باید آورده شوند که از حوصلۀ خوانندگان خارج است. از طرفی بعلت اهمیت این بیماری، جامعۀ پزشکی موظف است اطلاعات درست در راستای افزایش آگاهی مردم از این بیماری را در اختیار آحاد مردم قرار دهد. در این قسمت مطلب بسیار مهم مربوط به زگیل تناسلی جهت استفادۀ خوانندگان آورده شده اند.
ادامه مطلب
واکسیناسیونواکسیناسیون
همچنانکه در مطالب قبلی نیز عنوان شده است، پیشگیری بهتر از درمان است و این موضوع در مورد بیماری زگیل تناسلی بیشتر صدق می کند، چون درمان اختصاصی ندارد. از طرفی واکسیناسیون نیز دارای محدودیتهائی است، که مهمترین آنها پوشش تنها 4 یا 9 نوع از 100 نوع ویروس عامل زگیل تناسلی می باشد. در این مبحث اطلاعات جامع در مورد واکسیناسیون بر علیه زگیل تناسلی آورده شده اند.
ادامه مطلب
انتقالانتقال
نظر به اهمیت بیماری زگیل تناسلی، افزایش آگاهی مردم از راههای انتقال این بیماری یکی از روشهای مهم پیشگیری از ابتلاء به این بیماری خطرناک می باشد. اکثر خانمهای مبتلاء بعلت عدم آگاهی از مهمترین روش انتقال این بیماری، یعنی رابطۀ جنسی، مبتلاء به این بیماری می شوند و ابتلاء ما بین خانمهای متأهل بیشتر از خانمهای مجرد است.
ادامه مطلب
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکانکلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان
پس از افتتاح بیمارستان نیکان و استقبال هموطنان عزیز از خدمات ارائه شده توسط این بیمارستان، هیئت مدیرۀ محترم بیمارستان نیکان در جهت تکمیل خدمات ارائه شده توسط بیمارستان نیکان، اقدام به ساخت کلینیک نیکان نمود. ساختمان کلینیک از ابتدای مهرماه سال 96 به بهره برداری رسید. علاوه از بهترین ساختار فیزیکی این مجموعه که در نوع خود در کشور ما بی همتا است، هیئت مدیرۀ محترم حداکثر سعی را نمود که مجموعه ....
ادامه مطلب
زگیل تناسلی حفرۀ دهانزگیل تناسلی حفرۀ دهان
ویروس زگیل تناسلی فقط مختص ناحیۀ تناسلی نمی باشد، این ویروس هزار چهره، می تواند سایر نقاط بدن را نیز گرفتار کند که اهمیت تشخیص و درمان زگیل تناسلی در این نواحی بسیار بیشتر از ناحیۀ تناسلی است. یکی از نواحیکه این ویروس گرفتار می کند، حفرۀ دهان است و تمام اعضاء داخل حفرۀ دهان از جمله زبان، زبان کوچک، لوزه ها، داخل گونه ها، داخل لبها، حلق، حنجره و .... می توانند گرفتار این ویروس شوند.
ادامه مطلب
زگیل تناسلی دستگاه تنفسیزگیل تناسلی دستگاه تنفسی
با گسترش روز افزون بیماری آمیزشی زگیل تناسلی، اشکال مختلف آن که زمانی بندرت دیده می شدند، بیشتر خودنمائی می کنند و اکنون تقریباً جائی از بدن انسان باقی نمانده که تحت تأثیر این ویروس قرار نگیرد. یکی از اشکال نادر زگیل تناسلی وقوع آن در ناحیۀ بینی بود که متأسفانه هم زمان با شیوع ناگهانی زگیل تناسلی در ناحیۀ دهان، زگیل تناسلی دستگاه تنفسی که از بینی شروع می شود نیز روز بروز بیشتر دیده می شود.
ادامه مطلب
زگیل تناسلی صورت و لبهازگیل تناسلی صورت و لبها
با گسترش روز افزون بیماری آمیزشی زگیل تناسلی، اشکال مختلف آن که زمانی بندرت دیده می شدند، بیشتر خودنمائی می کنند و اکنون تقریباً جائی از بدن انسان باقی نمانده که تحت تأثیر این ویروس قرار نگیرد. یکی از اشکال نادر زگیل تناسلی وقوع آن در ناحیۀ بینی بود که متأسفانه هم زمان با شیوع ناگهانی زگیل تناسلی در ناحیۀ صورت و لبها نیز روز بروز بیشتر دیده می شود. این نوع زگیل به آسانی اطرافیان را گرفتار می کند.
ادامه مطلب

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر صفری نژاد است و استفاده از مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد ©